Szanowni Państwo – beneficjenci nieodpłatnej pomocy prawnej
Biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację epidemiczną, w tym stopniowe zmniejszanie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym, a także potrzeby lokalnej społeczności informuję o zakończeniu zdalnego udzielania porad i powrocie do stacjonarnego w punktach świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej.
W związku z podjętymi działaniami, kierując się troską o bezpieczeństwo zarówno osób zaangażowanych w wykonywanie zadania, jak również beneficjentów pomocy punkty zostały wyposażone w środki ochrony osobistej, z uwzględnieniem istniejących warunków lokalnych, kadrowych, informatycznych i logistycznych, przy zachowaniu aktualnie obowiązujących reguł bezpieczeństwa wynikającego z obowiązujących przepisów prawnych i rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Z perspektywy beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej na uwagę zasługuje rozszerzenie zakresu świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej o sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą - niezatrudniające innych osób w ciągu roku.
Równocześnie przypominam, iż udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po telefonicznym umówieniu terminu wizyty pod numerem – 54 230 46 39, w godzinach od 730 do 1400.
PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ PROWADZONE PRZEZ POWIAT WŁOCŁAWSKI W 2020 ROKU
Poniżej informacja o zasadach udzielania pomocy prawnej, osobach uprawnionych oraz lokalizacjach i godzinach świadczonej nieodpłatnej pomocy prawnej.
1. Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Pomoc prawna udzielania jest na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
a) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo -administracyjnym, lub
b) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
c) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt a i b, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub
d) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w godzinach od 1530 do 1930 według kolejności zgłoszeń, po telefonicznym umówieniu terminu wizyty pod numerem – 54 230 46 39. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, odbywa się poza kolejnością.
2. Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dokumenty jakie należy przedłożyć w związku z zamiarem skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie uprawnionej która, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, złoży pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.
3. W celu przekazania opinii o udzielonej pomocy prawnej osoba uprawniona może wypełnić osobiście Kartę pomocy – część B ( za wyjątkiem danych zawartych w punkcie 1 tej części karty pomocy). Wypełnioną kartę należy wrzucić do urny znajdującej się przy wejściu do lokalu. Wypełnienie części B karty pomocy przez osobę uprawnioną jest
PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ NA TERENIE POWIATU WŁOCŁAWSKIEGO
1. Brześć Kujawski, ul. Al. Władysława Łokietka 1a (budynek Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim), Punkt czynny: od poniedziałku do środy w godzinach od 1530 do 1930.
Filia Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej: Chodecz, ul. Kaliska 2 ( siedziba Urzędu Miasta i Gminy w Chodczu), czynna: czwartek, piątek w godzinach od 1530 do 1930
Porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni wyznaczeni przez Okręgową Radę Adwokacką oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Toruniu.
2. Lubraniec, ul. Pl. Dr Mariana Szulca 4 (siedziba Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubrańcu), Punkt czynny: od poniedziałku do środy w godzinach od 1530 do 1930.
Filia Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej: Izbica Kujawska, ul. Piłsudskiego 32 (siedziba Urzędu Miejskiego w Izbicy Kujawskiej), czynna: czwartek, piątek w godzinach od 1530 do 1930.
Punkt prowadzony jest przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe. Porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni.
3. Kowal, ul Piwna 24 (siedziba Urzędu Miejskiego w Kowalu), Punkt czynny: od poniedziałku do środy w godzinach od 1530 do 1930.
Filia Punktu: Lubień Kujawski, ul. Wojska Polskiego 22 (Centrum Kultury w Lubieniu Kujawskim), czynna: czwartek, piątek w godzinach od 1530 do 1930.
Porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni wyznaczeni przez Okręgową Radę Adwokacką oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Toruniu.
UWAGA: w dniach ustawowo wolnych od pracy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.
Załączniki
Oświadczenie | dodany: 09:01, 16.12.2019 | przez: Emilia Kordylewska | ||
Lista nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Włocławskiego | dodany: 09:04, 16.12.2019 | przez: Emilia Kordylewska | ||
Klauzula informacyjna | dodany: 09:55, 14.01.2020 | przez: Emilia Kordylewska |