INFORMACJA DOTYCZĄCA PUNKTÓW NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ PROWADZONYCH PRZEZ POWIAT WŁOCŁAWSKI W 2021 ROKU
Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 294 oraz z 2020 r. poz. 875, 1086) Powiat Włocławski realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej.
PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W CZASIE EPIDEMII COVID-19
Mając na uwadze przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z COVID-19, uprzejmie informujemy, że z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną oraz obowiązujące obostrzenia nieodpłatna pomoc prawna jest świadczona w formie telefonicznej.
Zapisy na porady prawne odbywają się pod numerem telefonu: 54 230 46 39
PUNKTY NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ PROWADZONE PRZEZ POWIAT WŁOCŁAWSKI
Powiat Włocławski w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. prowadzi trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, w których osoby uprawnione mogą uzyskać nieodpłatną pomoc prawną.
Szczegółowy harmonogram działania punktów i filii punktów nieodpłatnej pomocy prawnej: Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Kowalu Urząd Miejski w Kowalu, ul. Piwna 24- Poniedziałek 15:30 – 19:30
- Wtorek 15:30 – 19:30
- Środa 15:30 – 19:30
- Czwartek 15:30 – 19:30
- Piątek 15:30 – 19:30
- Poniedziałek 15:30 – 19:30
- Wtorek 15:30 – 19:30
- Środa 15:30 – 19:30
- Czwartek 15:30 – 19:30
- Piątek 15:30 – 19:30
- Poniedziałek 15:30 – 19:30
- Wtorek 15:30 – 19:30
- Środa 15:30 – 19:30
- Czwartek 15:30 – 19:30
- Piątek 15:30 – 19:30
OSOBY UPRAWNIONE DO UZYSKANIA NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
Kto może skorzystać z pomocy prawnej? Każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy i złoży takie oświadczenie w punkcie, w którym świadczona jest nieodpłatna pomoc, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie lub nieodpłatna mediacja.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (osoba samozatrudniona) niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych przedsiębiorców ma charakter pomocy de minimis.
DOKUMENTY POTWIERDZAJĄCE UPRAWNIENIA DO UZYSKANIA POMOCY
- dowód osobisty (paszport, lub inny dokument stwierdzający tożsamość – w przypadku braku numeru PESEL) - w celu wypełnienia oświadczenia o niemożności ponoszenia kosztów odpłatnej pomocy prawnej;
- dokumenty, które dotyczą twojego problemu – jeśli takie masz; możesz też po prostu opowiedzieć prawnikowi, doradcy lub mediatorowi o swoim problemie.
- dla samozatrudnionych – wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu 2 poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
ZAKRES UDZIELANEJ POMOCY
Osoby uprawnione będą mogły uzyskać w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej informacje w zakresie:- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- spraw karnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- spraw rodzinnych,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Doradca służy nieodpłatną poradą obywatelską. Zaproponuje działania dostosowane do twojej indywidualnej sytuacji. Będzie cię wspierał w rozwiązaniu problemu. Wskaże przysługujące ci prawa i spoczywające na tobie obowiązki, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie z tobą plan działania i pomoże w jego realizacji.
Prawnik udzieli nieodpłatnej pomocy prawnej przykładowo w sytuacjach sporu z pracodawcą, spółdzielnią lub sąsiadem, reklamacji w sklepie. Udzieli informacji i przygotuje projekt potrzebnego pisma, w tych sprawach, które nie toczą się przed sądem. A jeżeli sprawa jest już w sądzie, to napisze dla ciebie projekt pisma o zwolnienie z kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
Jeżeli jesteś w sporze i chcesz się porozumieć – skorzystaj z nieodpłatnej mediacji. Mediator przeprowadzi mediację pomiędzy tobą a inną osobą, grupą osób lub instytucją, jak np. bank, wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia itd. A jeśli nie jesteś pewien, czy mediacja znajdzie zastosowanie do twojej sprawy – przyjdź po informacje.
Uwaga: Z usługi nieodpłatnej mediacji wyłączone są mediacje prowadzone ze skierowania sądu oraz sprawy, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Pomoc uzyskasz na terenie całego kraju, w każdym z ok. 1500 punktów. Nie obowiązuje rejonizacja. Wystarczy się zapisać na dyżur, każdy powiat prowadzi telefon do zapisów i informacji. Wiele urzędów udostępnia również rejestrację elektroniczną. Na początku wizyty w punkcie złożysz oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy.
Osoby z trudnościami w poruszaniu lub komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy w dogodnym dla siebie miejscu, również w domu lub w miejscu wyposażonym w odpowiedni sprzęt wspomagający komunikację lub z dostępnym wsparciem tłumacza języka migowego. Mogą one również uzyskać poradę w szczególnych formach, na przykład przez telefon, komunikator internetowy.
Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/
Zapisy i informacje o zapisach na stronie internetowej: https://np.ms.gov.pl/
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 294 oraz z 2020 r. poz. 875, 1086)
Załączniki
Oświadczenie | dodany: 09:01, 16.12.2019 | przez: Emilia Kordylewska | ||
Klauzula informacyjna | dodany: 09:55, 14.01.2020 | przez: Emilia Kordylewska | ||
Lista nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Włocławskiego (Rozmiar: 553 kB, PDF) | dodany: 13:14, 19.11.2021 | przez: Emilia Kordylewska |